Riaditeľstvo ZŠ s MŠ Klin Vám oznamuje, že dňa 6.12.2024 bude vyučovanie a Mikulášske aktivity v materskej aj základnej škole do 12.00 hod. Školský klub bude v prevádzke bez zmeny.
Novinky
OZNAM
Dobrý skutok
❤️"Dobré skutky začínajú od nás"❤️
V dnešnom svete, kde sa každý deň stretávame s rôznymi výzvami a problémami, sa môže zdať, že jednotlivé drobnosti nemajú veľký význam. Avšak, aj tie najmenšie dobré skutky môžu mať obrovský dopad na nás a na ľudí okolo nás. Sme veľmi hrdí na našich žiakov, ktorí sa zapojili do akcie /Dobrý skutok/.
Každý dobrý skutok si zaslúži náš obdiv a bolo veľmi náročné rozhodnúť sa pre ten naj, ale ŽŠR musela vybrať dva, ktoré boli odmenené žolíkom a sladkosťou.
Tomaštík Ondrej (1.B)
Tylková Nelka (7.A)
Dobrý skutok je jednoduchý, ale veľmi účinný spôsob, ako zlepšiť nielen deň niekoho iného, ale aj náš vlastný. Či už ide o malý úsmev, pomoc niekomu v núdzi... Nenechajme sa znechutiť tým, že naše činy sú len kvapkou v mori – každá kvapka sa počíta. Kto vie, možno aj tvoj malý dobrý skutok dnes inšpiruje niekoho iného k tomu, aby sa stal lepším človekom.
Školské kolo výtvarnej súťaže
V mesiaci november prebiehalo na našej škole školské kolo výtvarnej súťaže VIANOČNÁ POHĽADNICA, kde žiaci mohli prezentovať svoj výtvarný talent a fantáziu. Žiaci mali spracovať tradičnú vianočnú tému, doporučené boli betlehemské obchôdzky.
V kategórii B (I.stupeň ) získali umiestnenia títo žiaci:
1. miesto - Paula Prísažná IV.B
2. miesto - Olívia Volfová I.B
3.miesto - Karolína Bolibruchová IV.B
V kategórii C (II.stupeň) boli ocenení žiaci:
1.miesto – Mária Gočalová VIII.A
2.miesto – Zaira Revajová VI.A
3.miesto – Adela Chlupáčková VIII.A
Víťazné práce školského kola, spolu s ďalšími deviatimi výtvarnými prácami, postupujú do medzinárodnej súťaže, ktorú každoročne vyhlasuje Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne. Zároveň potom usporadúva výstavu z ocenených a vybraných prác.
Oceneným žiakom ešte raz blahoželáme a držíme palce na postupovej súťaži.
Mgr.Emília Sireková
4
Žiacka školská rada
„Žiacka školská rada nie je len o rozhodovaní, ale o spolupráci, zodpovednosti a vytváraní školského prostredia, v ktorom sa každý cíti dôležitý.“ 🧡
Žiacka školská rada je dôležitým orgánom, ktorý pomáha vytvárať pozitívnu atmosféru v škole a podporuje aktívne zapojenie žiakov do školského života. Na našich pravidelných stretnutiach v rámci ŽŠR sa stretávame so žiakmi z rôznych ročníkov (3. – 9.ročník) a spolupracujeme na rôznych projektoch, ktoré majú za cieľ zlepšiť našu školu a vytvoriť v nej priateľskú a podporujúcu atmosféru.
Počas stretávania získavame podnety od žiakov, riešime problémy a plánujeme projekty, ktoré majú priamy prínos pre školu a žiakov. Organizujeme akcie ako Imatrikuláciu prvákov, Dobrý skutok aj školské podujatia, ktoré spájajú žiakov a podporujú solidaritu. Pracujeme na vytváraní priateľskej atmosféry v škole, podporujeme rešpekt a toleranciu. Na našich aktivitách sa žiaci zoznamujú, budujú priateľstvá a zlepšujú vzťahy medzi rôznymi ročníkmi, kde starší žiaci pomáhajú mladším.
Stretnutia žiackej školskej rady nám umožňujú prispieť k lepšiemu školskému životu, zlepšovať vzťahy medzi žiakmi a vytvárať aktívnu školskú komunitu. Snažíme sa vybudovať prostredie, kde sa každý cíti vítaný a rešpektovaný. :)
3
Zážitkové učenie na hodine literatúry
Zážitkové učenie na hodine literatúry je zaujímavý spôsob, ako urobiť hodinu pútavejšou, zábavnejšou a zároveň efektívnejšou. Žiaci sa aktívne zapájajú do učenia a prehlbuje sa ich vzťah k literatúre prostredníctvom zážitkových aktivít.
Deviataci si zážitkové vyučovanie vyskúšali na hodine literárnej výchovy. Pri preberaní básne Andreja Sládkoviča Nehaňte ľud môj sa preniesli do štyridsiatych rokov 19. storočia. Uskutočnili zasadnutie súdu, kde sa rozdelili do dvoch skupín. Na jednej strane stáli obhajcovia práv a záujmov Slovákov a na strane druhej stáli neprajníci slovenského národa a slovenského jazyka. Žiaci vytvorili skutočnú situáciu, kde využili nielen školské vedomosti o týchto udalostiach, ale aj vlastnú prípravu z internetu. Deviatakom sa táto aktivita veľmi páčila, naučili sa vcítiť do danej úlohy, formovať právne vedomie /medzipredmetové vzťahy s občianskou náukou/, rozvíjať schopnosť počúvať druhých, ale aj vyjadrovať argumenty.
Zážitkové učenie tak môže zanechať v ich mysliach hlbokú stopu a získané vedomosti pretrvajú u žiakov omnoho dlhšie.
3
Laboratórne práce
Na hodinách fyziky a chémie máme viacero možností na precvičovanie a upevňovanie vedomosti. Jednou z nich sú laboratórne práce. Žiaci si sami zostavia svoje zadania a postupne vypracujú úlohu a ani o tom nevedia a predsa sa učia.
Snažím sa im vymyslieť takú činnosť, aby si na tom precvičili prebraté učivo ale zároveň, aby to využili aj v bežnom živote. Veľa času trávime v prírode, kde si priamo deti potvrdzujú teoretické vedomosti.
Žiakov to zatiaľ baví a aj deviataci, ktorí by už chceli ísť na stredné školy sa dokážu pri tom dobre
zabaviť.7
Tréneri v škole ZŠ s MŠ Klin
V Základnej škole s materskou školou Klin sa od septembra tohto roka aktívne realizuje program Tréneri v škole, ktorý má za cieľ rozvíjať športové zručnosti a zdravý životný štýl u detí. Program vedie skúsený tréner Mgr. Jaromír Kozák, ktorý má dlhoročné skúsenosti v oblasti športu a práce s deťmi: je tréner - II. kvalifikačného stupňa a licenciou D v basketbale, I. kvalifikačného stupňa tréner atletiky, I. kvalifikačného stupňa tréner plávania, I. kvalifikačného stupňa tréner volejbalu a tréner s licenciou D v hádzanej. Cieľom tohto programu je nielen zlepšiť telesnú kondíciu žiakov, ale aj podporiť ich tímovú spoluprácu, disciplínu a osobnú motiváciu, ktoré sú prispôsobené veku a schopnostiam žiakov. Deti sa tak učia základom rôznych športov, získavajú nové zručnosti a zábavnou formou sa motivujú k pravidelnému pohybu. Program Tréneri v škole sa stal neoddeliteľnou súčasťou školského života, pričom prináša pozitívne výsledky v oblasti fyzického a psychického vývoja detí. Zároveň prispieva k formovaniu zdravých návykov u detí už od mladého veku.
8
Spoznávame historické pramene
Okolo nás je mnoho pamiatok, ktoré nám pripomínajú minulé časy. Sú pre nás základom poznávania minulosti. Piataci sa ich na hodine dejepisu naučili rozdeliť do troch skupín: hmotné, písomné a obrazové. Najskôr sa oboznámili s novými pojmami, potom si vyskúšali prácu historika a jednotlivé pramene zatriedili do príslušných typov. No a nakoniec si každý z nich vyrobil svoju historickú pamiatku podľa zadania. Prvý rad zhotovil hmotné pramene, kde nechýbali: sekery, meč, sarkofág, šperky či nádoby. Druhý rad vytváral písomné pramene, medzi ktorými môžeme vidieť: stredoveké listiny, minikroniku Klina, ukážku hieroglyfického písma či úryvok z preambuly. No a žiakom z tretieho radu pripadla úloha vyrobiť obrazový prameň. A tak priniesli : rodostrom, erby, znaky a vlajky štátov. Z vyrobených pamiatok sme si urobili výstavku, ktorá je dôkazom toho, že v učení je potrebné prepájať teóriu s praxou. Žiaci si tak vlastnou aktivitou a kreativitou efektívnejšie osvojili dejepisné učivo o historických prameňoch.
4
Šachový turnaj
Dňa 15. 11. 2024 sa v Krušetnici konal šachový turnaj. Na súťaži sa stretlo 120 mladých šachistov zo základných a stredných škôl.
Našu školu reprezentovali: Gregor Slamka (2.A), Andrej Šutarík (6.B), Lukáš Mikunda (9.A).
Súťažná kategória do 7 rokov:
Gregor Slamka 2. miesto
Súťažná kategória do 12 rokov:
Andrej Šutarík 6. miesto
Súťažná kategória do 15 rokov:
Lukáš Mikunda 3. miesto
Lukáš Mikunda skončil zo všetkých 120 účastníkov súťaže na krásnom 11. mieste.
Šikovným chlapcom blahoželáme :)
Nemé tváre/Výkriky do ticha
„Láskavé slová môžu byť krátke a jednoduché, ale ich ozvena je naozaj nekonečná!“
V stredu, 19.11.2024 žiaci 7.,8.,9. ročníka navštívili Štátnu operu v Banskej Bystrici. Hlavným záujmom nášho programu bolo dielo od Dany Dinkovej Nemé tváre/Výkriky do ticha – príbeh o šikanovaní – virtuálnom i fyzickom. Je to príbeh chlapca, ktorý je obeťou šikany, stvárnený prostredníctvom hudby, tanca a činoherného umenia. Prostredníctvom pohľadu do života mladých ľudí inscenácia rieši vážny spoločenský problém násilia, ktoré je často nenápadne, no deštruktívne prítomné v školách či rodinách. Hlavným posolstvom inscenácie je, aby sme boli tolerantní a k tolerancii viedli aj svoje okolie. Aby sme sa nenechali šikanovať inými a sami nešikanovali ľudí, s ktorými žijeme.
Veríme, že si žiaci z predstavenia odniesli ponaučenie, pretože nejedno oko sa lesklo slzami dojatia zo silného príbehu.
Týždeň zdravého životného štýlu
Športové aktivity:
18.11. Vybíjaná 14:45 hod.
19.11. Futbal TŠV
20.11. Futbal TŠV
21.11. Bedminton ZŠ Bobrov 13:15 hod.
22.11. Futbal TŠV
Výzva pre vás:
Čaká vás zábavný týždeň s oblečením, doplnkami a športom.
V pondelok si oblečte bláznivé ponožky.
V utorok si nasaďte čiapku.
V stredu príďte v bielom tričku.
Vo štvrtok si oblečte športový dres.
V piatok budete mať dvojičku – rovnako sa oblečiete.
Výskyt vší
Žiadame rodičov, aby prekontrolovali vlasy svojich detí, nakoľko sa na škole vyskytli vši.
Ďakujeme za pochopenie.
Pedikulóza (zavšivavenie) je prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje Voš detská, šíri sa najmä:
- pri priamom kontakte, v kolektívoch ako je rodina, škola, školské zariadenia, pri hre, športe...
- prostredníctvom rôznych predmetov, napr. hrebeňov, pokrývok hláv, uterákov, šálov, odevov...
Ako sa dá vší zbaviť?
Kompletne ostrihaná hlava nie je nutná, vlasy potrebujú byť skrátené asi 2,5 cm. Ostrihanie hlavy zmenší všiam možnosť ostať prichytené na hlave. Hlavná príčina pre ostrihanie je znížiť teplotu skalpu (pokožky na hlave). Vši primárne ostávajú v miestach, ktoré sú teplé a tmavé. Skúste ich vyčesať z mokrých vlasov hrebeňom s tenkými a hustými zúbkami. Je potrebné ošetriť vlasy prípravkom proti všiam dostupným na trhu (šampón, dezinsekčný spray, vlasový gél, kondicionér). Túto kúru je nutné vykonať u všetkých členov kolektívu v rovnakom čase. Ak sa kúra neaplikuje u všetkých a v rovnakom čase, môže dochádzať k ďalšiemu prenosu.
Zároveň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách osobnú a posteľnú bielizeň, dôkladne ju vysušiť a vyžehliť. Čiapky, šatky, šály a iný odev, ktorý nie je možné vyvariť, je nutné vyprať min. v 2 cykloch pri doporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, príp. postriekať prípravkom na lezúci hmyz. Matrace, žinenky používané v škole je tiež potrebné postriekať prípravkom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a min. 3-4 dni nepoužívať. Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi (hrebene, kefky) je potrebné ošetriť prípravkom na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru.
Všeobecným predpokladom v prevencii zavšivenia je osobná hygiena, predovšetkým časté umývanie vlasov, pri výskyte vší okamžité ošetrenie hlavy a v kolektíve liečba všetkých detí.
Máme ich tu v škole zase,
malé všičky v plnej kráse.
Skontrolujte deťom hlavy,
aj keď vás to už nebaví.
Úspešní riešitelia na súťaži IBobor
IBobor je informatická online súťaž, v ktorej sú súťažné úlohy zamerané na logiku, algoritmizáciu, porozumenie informáciám a matematické základy informatiky. Súťaž sa konala v dňoch 4. - 8.11.2024 a súťažilo sa vo viacerých kategóriách -
Bobrík (pre 4. a 5. ročník)
Úspešní riešitelia - Lukáš Červeň (5.B.), Jakub Voška (5.A.), Dominic Veselovský (5.B.) a Lukáš Jašica (5.B.)
Benjamín (pre 6. a 7. ročník)
Úspešní riešitelia - Miroslav Jadrňák (6.B.), Alex Majcher (7.B.), Oliver Bugeľ (7.A.), Michaela Synáková (7.A.)
Kadet (pre 8. a 9. ročník)
Úspešní riešitelia - Anabela Kekeľáková (8.B.), Kristína Trnčáková (8.B.), Šimon Tylka (9.B.)
Celkovo sa tejto súťaže zúčastnilo 56 žiakov našej školy. Úspešným riešiteľom gratulujeme a už teraz sa tešíme na ďalší ročník :)
Mgr. Maroš Kušnierik
Zabudnuté veci
Zabudnuté veci si môžete vyzdvihnúť každý deň od 8:00 do 15:30 na vrátnici ZŠ Klin do konca novembra 2024. Ďakujeme.
10
Vesmír
Mnohí z nás si kladú otázku: ,,Čo je to vesmír? Má niekde koniec? Bude sa dať žiť aj na iných planétach?“
Na tieto otázky sme hľadali odpovede spolu so žiakmi 4.A triedy na predmete Prírodoveda.
Vesmír je fascinujúci svojou tajomnosťou, veľkosťou, energiou a obrovským priestorom. Na hodinách prírodovedy sme odhalili iba maličkú časť z tajomstiev vesmíru. Tieto teoretické poznatky veľmi obohatila aj exkurzia do Hvezdárne v Kysuckom Novom Meste, kde mohli žiaci nazrieť do vesmíru aj veľkým ďalekohľadom.
Nadobudnuté vedomosti pretvorili do nádherných a nápaditých projektov, ktoré budú skrášľovať priestory našej školy a určite zaujmú a poučia aj ostatných žiakov.
18
Vedecký kuriér
Aj naša škola využila vedeckého kuriéra na hodinách fyziky. Chlapci mali za úlohu postaviť most z paličiek od nanukov. Mohli použiť akékoľvek množstvo, ale nesmeli využiť žiaden spojovací materiál ( lepidlo, pásky, šnúrky... ( Museli pritom spolupracovať vo dvojici, čím som chcela podporiť u detí tímovú prácu a súdržnosť.
Pri stavbe tzv. mostu Leonarda da Vinciho využili jednak vedomosti z fyziky – ťažisko, hmotnosť, gravitácia ... - ako aj logické myslenie a praktickú zručnosť. Po niekoľkých pokusoch sa to nakoniec podarilo každej dvojici. O pevnosti a stabilite mostu ich presvedčilo závažie.
Okrem jednotky v triednej knihe si deti odnášali dobrú náladu a príjemný pocit, že zvládli danú výzvu. Už sa tešia na ďalšiu úlohu, o ktorej vám určite dáme vedieť.
1
Deň princezien!
V jednu jesennú sobotu sa naša škola na pár hodín premenila na kráľovský palác. Malé, väčšie i najväčšie dievčatá sa stretli, aby si splnili sen každého dievčaťa: Stať sa princeznou. Obliekli si šaty, dali si korunky, naučili sa princeznovské tance. Spolu súťažili, zabávali a napokon z kráľovskej pokladnice získali prstene.
7
Vianočná pohľadnica 2024