Milí rodičia, v piatok, dňa 29.6.2018, ŠKOLSKÝ KLUB v prevádzke nebude. Školský rok 2017/2018 sa končí prevzatím vysvedčenia.
Za porozumenie ďakujeme!
Milí rodičia, v piatok, dňa 29.6.2018, ŠKOLSKÝ KLUB v prevádzke nebude. Školský rok 2017/2018 sa končí prevzatím vysvedčenia.
Za porozumenie ďakujeme!
Dňa 15.6.2018 sa žiaci 4.A a 4.B triedy zúčastnili koncoročného výletu. Prvá zastávka bola v Demänovskej jaskyni slobody v Nízkych Tatrách. Objavená bola v roku 1921 a je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku. Sprístupnená je od roku 1924. Z celkovej dĺžky 8 897 m je pre verejnosť sprístupnených len 1 600 m. My sme prešli 1145 m a zdolali 913 schodov. Jaskyňa pozostáva z dómov, siení a chodieb. Podzemný tok Demänovky teraz preteká najnižšou úrovňou. Jaskynné priestory sú vyzdobené živými kvapľovými útvarmi, sfarbenými do žlta až červena. Priehlbiny jaskynného dna vypĺňajú jazierka a studničky. Z legendy o Jánošíkovej studničke sme sa dozvedeli: „Kto sa z tej studničky napije, bude žiť do konca svojho života.“ J
Našou ďalšou zastávkou bola Pribylina. V Múzeu liptovskej dediny sme si prezreli objekty pochádzajúce z liptovských dedín, ktoré boli zatopené vodnou priehradou Liptovská Mara. Okrem drevenej ľudovej architektúry sa tu nachádzajú aj rekonštrukcie dvoch originálnych stredovekých kamenných objektov – ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec.
Síce trošku unavení, ale spokojní a plní nových zážitkov, sme nasadli do autobusu a vydali sa na cestu späť domov.
Do galérie Školský výlet - prváci boli pridané fotografie.
Výlet 1.A a 1.B
Dňa 6.6.2018 sa žiaci 1.A a 1.B triedy zúčastnili prvého školského výletu. Ich cesta smerovala do MÚZEA ORAVSKEJ DEDINY v Zuberci. Počas návštevy v Múzeu sa deti zapojili do aktivity „Zahrajme sa ako kedysi...“ Cieľom tejto aktivity bolo stráviť čas v múzeu tak ako ľudia v minulosti na dedine. Žiaci si mohli vyskúšať rôzne remeslá ako rezbárstvo, drotárstvo, tkanie, výroba sviečok, hrnčiarstvo atď...
Po skončení aktivít žiaci boli odmenení sladkou odmenou a pre Základnú školu Klin získali knihu MÚZEUM ORAVSKEJ DEDINY.
Motivačný výlet za odmenu
Vo štvrtok 31.5.2018 sa 46 detí našej školy zúčastnilo motivačného výletu do Bachledovej doliny, kde sme mali možnosť pozrieť si jednu z najznámejších atrakcií na Slovensku v súčasnosti -„Chodník korunami stromov- Bachledka.“ Účastníkmi výletu boli naši najaktívnejší žiaci, ktorí si tento výlet zaslúžili či už za výborné študijné výsledky,za prácu v žiackej školskej rade, alebo za aktivitu pri zbere papiera, tetrapakov a plechovíc.
Podľa názvu je zrejmé, že tento chodník sa nachádza na vrchu nad Bachledovou dolinou, v srdci lesov Pieninského národného parku. Naša cesta k nemu viedla z Klina cez Poľsko a mesto Nový Targ, ako aj cez rázovitú goralskú obec Ždiar. Už z autobusu nás nadchli krásy prírody Ždiarskej doliny, ako aj pohľad na štíty Belianskych Tatier. Po príchode do Bachledovej doliny sme sa vydali na pešiu túru lesným chodníkom, ktorý nás doviedol až na vrch, priamo k „Chodníku korunami stromov“. Túra bola vyčerpávajúca, no o to krajší bol zážitok, ktorý na nás čakal na samom vrchu kopca.
Dĺžka chodníka pomedzi vrcholy stromov je 603 metrov a nachádzajú sa na ňom aj informačné tabule, ktoré opisujú miestnu faunu a flóru, možnosti ochrany prírody aj nepriaznivé účinky poveternostných, či prírodných živlov na ňu. Pri prechode chodníkom si na svoje prídu aj milovníci adrenalínu na rôznych preliezkach.
Chodník je v najvyšších miestach vysoký až 24 metrov. Tá najvyššia časť nás čakala po výstupe na vyhliadkovú vežu, ktorá je priamo napojená na chodník a siaha do výšky 32 metrov. Z nej sme mali nádherný výhľad nielen na Belianske Tatry, ale aj na Pieninský národný park a okolitú prírodu. Mnohí z nás prekonali samých seba, zdolali svoj veľký strach z výšok a vyšli až na samotný vrch veže. Určite najväčším zážitkom však bola pre naše deti pochôdzková sieť na samotnom vrchu veže, ktorá sa dá nazvať skutočným adrenalínom a pohľad z nej do hĺbky 32 metrov stál za to. Naši žiaci sú však odvážni, ani veľká výška ich nevystrašila a vyšantili sa aj na sieti.
Keď sa už dostatočne vyšantili, presunuli sme sa lesným chodníkom späť k hotelu Strachan v Bachledovej doline, kde na nás čakal chutný a sýty obed a oddych po náročnej túre. Spokojní a plní nových cestovateľských zážitkov sme nasadli do autobusu a vydali sme sa späť na cestu domov, pripravení prerozprávať naše príbehy rodičom, kamarátom, spolužiakom a tak ich možno motivovať k tomu, aby usilovne pracovali a mohli sa zúčastniť ďalšieho motivačného výletu na budúci rok.
Do galérie Škola v prírode boli pridané fotografie.
Škola v prírode
14. 5. 2018 sa pre našich štvrtákov začal nádherný týždeň plný nezabudnuteľných zážitkov. Päť príjemných dní sme strávili v chate Šípková, ležiacej uprostred nádhernej terchovskej prírody. O vyučovanie aj o rôznorodé poobedné aktivity sa starali pani učiteľka Baľáková a pani učiteľka Prísažná a o naše zdravie sa staral zdravotník ujo Jano, ktorého sme si všetci od prvého okamihu veľmi obľúbili.
Hneď po príchode sme si vymysleli pokrik, ktorý znel počas celého pobytu:
Akčné svište to sme my,
chystáme sa do hory.
Únavu my nepoznáme,
do Terchovej sa ponáhľame!
Radosť, smiech a zábava
naše cesty sprevádza.
Jeden, dva, tri, štyri, päť,
Akčné svište nástup hneď!
Z plného hrdla a s chuťou sme si ho zakričali pred každou súťažou a aktivitou.
Deti boli rozdelené do 4 skupín. Jednotlivé družstvá počas celého týždňa zbierali body – za čistotu v izbe, za výhry v športových /behanie, skákanie, zdolávanie prekážok.../ a tvorivých aktivitách /zhotovovanie obrázkov z prírodnín, skladanie hymny, kreslenie svišťa na chodník.../, za najzaujímavejšie vystúpenie vo večernom programe v rámci súťaže Svište majú talent... Najviac bodov za čistotu a správanie sa podarilo získať izbe číslo 7 / Vivien Šatanová, Samantha Volfová, Alexandra Nešťáková /, v súťažiach sa najlepšie umiestnilo družstvo číslo 4 / Karolína Bahledová, Annamária Kovalčíková, Šimon Osierda, Alex Štepunek, Nikola Stahoňová a Kristián Štetka na čele so svojou kapitánkou Zojou Úradníkovou /.
Mnohé ďalšie zážitky sme získali aj prostredníctvom výletov do okolia – povozili sme sa vláčikom, ktorý sa volá Uteč z mesta a ktorý nám urobil okružnú jazdu po Terchovej a Vrátnej doline. Pani sprievodkyňa nám porozprávala o ich histórii a prírode. V múzeu Juraja Jánošíka nám premietli film o živote nášho najslávnejšieho zbojníka, na 30 metrov vysokej rozhľadni Terchovské srdce, ku ktorej sme sa dostali náučným chodníkom, sme mali možnosť vychutnať si pohľad na panorámu krásnej kysuckej prírody. Navštívili sme aj Kostol Cyrila a Metoda, kde sme mali možnosť vidieť drevený pohyblivý betlehem, ktorý sa skladá z dvoch častí – ľudové remeslá a biblické príbehy a zvládli sme aj túru v Jánošíkových dierach. Náročnú prácu horských záchranárov sme spoznali prostredníctvom besedy. Deti mali možnosť vyskúšať a popozerať si aj záchranné vozidlo. Užili sme si aj šantenie v plaveckom bazéne, večerné diskotéky a posedenie pri ohníku spojené s opekaním.
Všetky novozískané vedomosti mohli deti zúžitkovať pri riešení záverečného kvízu, ktorý bol zameraný na informácie o kultúrnom, historickom a prírodnom bohatstve Terchovej a Vrátnej doliny. Školu v prírode nám budú určite pripomínať aj tričká, ktoré sme si vlastnoručne vyzdobili a dali podpísať kamarátom a pani učiteľkám.
Veľkú zásluhu na príjemne strávenom týždni mali aj naše tety kuchárky, ktoré nám pripravovali vynikajúcu domácu stravu.
Domov sme všetci odchádzali plní nezabudnuteľných zážitkov a pekných spomienok.
Do galérie Dejepisná exkurzia boli pridané fotografie.
PO STOPÁCH NÁMESTOVSKÝCH ŽIDOV
Učivo o holokauste si žiaci 9.ročníka priblížili nielen na vyučovacej hodine dejepisu, ale aj pri návšteve koncentračného tábora v Osvienčime. A práve v tomto tábore smrti ukončili svoj život aj viacerí Židia z Námestova. Ich osud bol počas 2.svetovej vojny podobný ako v celej Európe – obmedzovanie občianskych a ľudských práv, arizácia majetku, transporty do táborov, smrť. Z 85 Židov sa do Námestova vrátilo len 5!!! A tak sme sa vydali po ich stopách. Tu po nich zostal ŽIDOVSKÝ CINTORÍN, ktorý je sčasti zatopený Oravskou priehradou. Pochádza z 18.storočia a v roku 2010 bol vďaka skupine nadšencov obnovený. Zapálením sviečky a minútou ticha sme si uctili nielen pochovaných, ale aj spomínaných 80 Židov, ktorí zahynuli počas vojny a ich mená sú uvedené na pamätnej tabuli. Pani učiteľka dejepisu nám porozprávala zaujímavosti o židovských pohrebných zvykoch. Potom sme pokračovali priamo do centra mesta, kde sú na Hviezdoslavovom námestí do zámkovej dlažby vložené mosadzné tabuľky - nazvané „stolpersteine“ alebo kamene, o ktoré zakopnete. Obsahujú údaje o židovskej rodine a jej tragickom konci. Sú umiestnené pred ich bývalým rodinným domom či obchodom. Nakoniec sme na autobusovej stanici objavili pamätnú tabuľu, ktorá pripomína miesto, na ktorom kedysi stála ŽIDOVSKÁ SYNAGÓGA. Bola postavená v roku 1785 a v roku 1945 zanikla.
Všetky tieto 3 miesta sú živým dôkazom krutého a nespravodlivého zaobchádzania s jedným národom, ktorý mal byť počas 2.svetovej vojny vyhubený. Na túto smutnú históriu sa nesmie zabudnúť, aby sa viac niečo podobné neopakovalo.
Do galérie Deň matiek boli pridané fotografie.
Deň matiek
Druhá májová nedeľa v Kline už tradične patrila oslavám Dňa matiek.
Mamičky sa v hojnom počte prišli pozrieť, aké šikovné sú ich deti.
Všetci sme obdivovali ako lienky lietali, žabky skákali, slniečka svietili, dáždniky sa točili... Deti sa veľmi snažili a zanechali dobrý dojem. Kultúrny program sa vydaril a nejednej mamke zvlhli oči od dojatia.
Každá mamička po skončení programu odchádzala s malým darčekom – kvietkom, ktorý im pripomenie lásku detí a milú pozornosť obecného úradu.
Literárna exkurzia
V jeden májový piatok sa šiestaci vybrali po stopách oravských spisovateľov. Navštívili ich rodiská a pôsobiská v Jasenovej a Dolnom Kubíne.
Prvou zastávkou bol útulný rodný dom Martina Kukučína v Jasenovej. Dom s hospodárskymi budovami sprítomňuje prostredie, v ktorom sa tento realistický spisovateľ narodil. Predná izba a kuchyňa sú zariadené dobovým dedinským nábytkom, v ďalších miestnostiach je obrazom i slovom priblížený jeho životný osud.
Naša cesta autobusom pokračovala do Dolného Kubína, kde sme absolvovali prehliadku Literárneho múzea P.O. Hviezdoslava. Toto múzeum je najstarším literárnym múzeom na Slovensku. Expozícia v troch miestnostiach približuje život a tvorbu jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov – nášho oravského rodáka. Textový a obrazový materiál je doplnený originálnymi osobnými pamiatkami z pozostalosti P.O.H – pracovný salón s nábytkom, časti odevu, rukopisy a dobové fotografie. Pútavý výklad sprievodkyne a zaujímavá prezentácia nám rozšírili vedomosti o tomto výnimočnom spisovateľovi.
V DK sme navštívili aj Historický cintorín, kde sú pochované významné osobnosti Oravy, ako napr. P.O.Hviezdoslav, Janko Matúška, Ladislav Nádaši-Jége a iní. Minútkou ticha, zapálením sviečky a tichou modlitbou sme si uctili ich pamiatku.
Z exkurzie sme sa vrátili nabití novými informáciami a peknými zážitkami.
Do galérie Literárna exkurzia boli pridané fotografie.
Ku týmto skvelým výsledkom tanečníkom blahoželáme!
Do galérie Majstrovstvá Slovenska (SÚTTS) boli pridané fotografie.
BLAHOŽELÁME!
Majstrovstvá Slovenska (SÚTTS)
Vyhodnotenie:
Kristián Šimko a Naomi Vojtechovská. Tretie miesto v latinskoamerických tancoch a prvé miesto v štandardných tancoch majstrovstvách Slovenska (SÚTTŠ) v kategórii HOBBY DETI.
Dňa 26. 4. 2018 sa konal na našej škole IV. ročník turnaja vo vybíjanej. Do turnaja sa zapojili dievčatá aj chlapci 5.-9.ročníka. Spolu vytvorili štyri súťažné družstvá.
Počas turnaja vládla v telocvični výborná atmosféra, ktorá motivovala k boju do posledného dychu.
Zvíťazilo družstvo pod vedením Vanesky Kobyliakovej, na druhom mieste sa umiestnilo družstvo Kristínky Klinovskej a bronz získalo družstvo pod vedením Martina Mikundu.
Všetkým k ich úspechu blahoželáme!
Zápis do 1. ročníka
V septembri už budeš žiačik,
nie škôlkarik, no prváčik.
Už sa spolu poznáme,
v septembri Ťa čakáme!
Do galérie Zápis do 1.ročníka boli pridané fotografie.
Za siedmimi horami a siedmimi dolami bolo KRÁĽOVSTVO KOVBOJOV, ktorí chceli byť veľmi múdri – tak ako naši predškoláci a preto sa chceli naučiť čítať, písať a počítať. Jedného dňa prišli do kráľovstva aj malí chlapci Lolek a Bolek. Nechodili do škôlky, ani do školy, preto nevedeli, čo majú robiť s písmenkami a číslicami. Začali sa s nimi hrať, niektoré rozhádzali, iné potrhali. Kráľ - šerif sa veľmi zhrozil, keď zistil, čo urobili chlapci. Poprosil svojich radcov, aby mu poradili. Tí sa radili, radili, až kráľovi poradili. Vraj prídu do školy na zápis deti, ktoré sú určite veľmi šikovné a tie by mu mohli pomôcť.
A tak sme v našom kráľovstve privítali predškolákov, ktorých sme pasovali za kovbojov a po predstavení sa hneď pustili do plnenia rôznych úloh. Rozprávali, spievali, recitovali, hľadali zvieratká, určovali ich počet, hádzali kockou, hľadali a porovnávali čísla, za úlohu mali pomenovať farby, geometrické tvary, vytvoriť z nich obrázok, poznávali písmenká, zahrali si puzzle a na záver vypracovali pracovný list. Na pamiatku zápisu dostali pamätný list a rôzne darčeky.
ZBER PAPIERA
Ako každý rok, aj v tomto školskom roku, sa naši žiaci zapojili do zberu papiera. Naša škola sa týmto zberom pridáva k ľuďom, firmám, organizáciám, ktoré vedia, že papier treba šetriť, triediť a zbierať. Tým umožňujeme jeho efektívne a opätovné využitie. Podľa výpočtov 1 tona papiera zachráni až 17 stromov. Zber prebiehal na jeseň a na jar. Žiaci vyzbierali celkovo 14 415,50 kg.
V rámci súťaženia medzi triedami sa najviac papiera podarilo nazbierať:
I. stupeň
Jeseň Jar SPOLU
1.miesto 1.B 610,5 kg 792 kg 1402,5 kg
2. miesto 2.B 496,5 kg 811,5 kg 1308 kg
3. miesto 3.A 238,5 kg 602,5 kg 841 kg
II. stupeň
Jeseň Jar SPOLU
1. miesto 7.A 247 kg 1137,5 kg 1384,5 kg
2. miesto 6.A 608 kg 684,25 kg 1292,25 kg
3. miesto 7.B 674 kg 486,5 kg 1160,5 kg
Do galérie Čistá obec boli pridané fotografie.
Stalo sa tradíciou, že sa naša škola zapája do rôznych aktivít, ktorými vyjadruje, že jej osud našej planéty nie je ľahostajný. Tak tomu bolo aj v piatok 20. 4. 2018, kedy všetky triedy pod vedením svojich pani učiteliek, začali upratovanie našej obce. Žiaci zbierali odpadky na jednotlivých stanovištiach a vyzbierali toho naozaj dosť. Aj oni si uvedomujú, aké cenné dary nám poskytuje naša Zem, preto je potrebné chrániť ju aj pre ďalšie generácie.
Do galérie Stolný tenis boli pridané fotografie.
SVETOVÝ DEŇ STOLNÉHO TENISU
Stolný tenis, jeden z najmasovejších športov, sa vo svete oslavuje od roku 2015. Naša škola prijala výzvu a dňa 6. 4. 2018 sa zapojila do osláv ,,SVETOVÉHO DŇA STOLNÉHO TENISU PRE VŠETKÝCH". Cieľom bolo žiakom od 3. do 9. ročníka priblížiť stolný tenis, ktorý sa konal v rámci hodín telesnej výchovy. Žiaci súťažili v kategóriách chlapci - dievčatá. Víťazi boli odmenení peknými cenami - napríklad tričkami a kľúčenkami s logom ZOBER LOPTU A NIE DROGU.
Milí rodičia,
v piatok, dňa 13.4.2018, bude ŠKOLSKÝ KLUB DETÍ v prevádzke do 13.00 hod.
Za porozumenie ďakujeme!
Zber bude prebiehať v čase: od 13:00 - 17:00 hod.
VÝSTAVKA NAJ-KNIHA
„Za všetko, čo je vo mne dobré, vďačím knihe.” /M. GORKIJ/
Počas marca – mesiaca kníh- p.uč.Matisová Ľ. spolu so žiakmi 2.stupňa ZŠ zorganizovala výstavku kníh, ktoré boli v niečom naj...Do súťaže mohli žiaci počas 2 týždňov priniesť svoje výnimočné knihy, ktoré bojovali o víťazstvo v rôznych kategóriách, napr.:najväčšia, najmenšia, najhrubšia, najtenšia, najľahšia, najťažšia, najstaršia či najnovšia... Zaujali aj tie menej tradičné, ako napr.: najľudovejšia, najstrašidelnejšia, najvoňavejšia, najprehľadnejšia či najpravdivejšia...Nakoniec sa ich nazbieralo až 30 a každá pútala pozornosť svojou originalitou.
Najaktívnejšie sa do akcie zapojili žiaci: Tomáš Lajda/3 knihy/, Juraj Chlupáček /3 knihy/ a Žaneta Košútová /3 knihy/. Všetci zúčastnení boli nakoniec aj odmenení symbolickou záložkou do knihy s prehľadom učiva Sj. Šiestaci a ôsmaci sa podieľali aj na výzdobe výstavky svojimi vlastnými návrhmi obalov kníh, ktoré navrhli pre diela: Marína, Pozdrav, Cesta na Mesiac, Zuzanka Hraškovie, Tulipán a fialka. Výsledkom ich snahy bola zaujímavá výstava, ktorá bola celý týždeň k dispozícii pre zvedavcov i zanietených čitateľov.
Všetkých nás táto akcia nielen potešila, ale aj utvrdila v tom, že aj v dnešnej mediálnej dobe je kniha stále dobrým priateľom človeka.
Koncom marca sa v našej škole konalo jubilejné 10. kolo čitateľskej súťaže VIEM, ČO ČÍTAM. Opäť sa do nej s nadšením zapojili žiaci 5.-8.ročníkov, ktorí si overovali svoje čitateľské kompetencie v anglickom i slovenskom jazyku. Ich úlohou si bolo najskôr pozorne prečítať východiskový text a potom bolo potrebné vypracovať otázky súvisiace s textom. Kritériom úspechu bol nielen počet získaných bodov, ale aj celkový čas, za ktorý sa stihli s textom popasovať. Takto si žiaci mohli preveriť a porovnať úroveň čitateľskej gramotnosti, ktorá má v dnešnej spoločnosti významné postavenie. Niektorí z nich môžu byť s výsledkom nadmieru spokojní, iní musia ešte na sebe viac popracovať a zdokonaliť sa v čítaní s porozumením.
Slávnostné vyhodnotenie súťaže a odovzdávanie cien sa uskutočnilo na hlavnej chodbe, kde tí najlepší získali diplomy, pekné ceny i medaily. Potom nasledovala burza kníh, na ktorej si žiaci vzájomne požičiavali, vymieňali, ba dokonca aj predávali rôzne knihy. Takouto výbornou akciou sme dali myslenú bodku za marcom – mesiacom kníh a už teraz sa všetci tešíme na ďalšie školské aktivity.
Powered by aSc EduPage